Tudományos láthatóság és ragadozó folyóiratok a hazai felsőoktatásban

Szerzők

  • Juhász Attila Debreceni Egyetem Informatikai Tudományok Doktori Iskola
  • Alter Emese Debreceni Egyetem Neveléstudományi Doktori Iskola

Kulcsszavak:

szakirodalmi dokumentum, szakfolyóirat, tudomány meghamisítása, bibliometria, nyílt hozzáférés, felsőoktatás, Magyarország

Absztrakt

Napjaink tudományos világában kiemelt jelentőséggel bír a tudományos láthatóság, a minél nagyobb hivatkozási index. Továbbá megjelent a publish or perish elve [1] is, miszerint aki nem publikál megfelelő mennyiségben az elbukik. A tudományos közlésben bekövetkezett változások nagy mértékben hozzájárultak ahhoz, hogy a ragadozó folyóiratok [2] megjelenhettek a tudományos kiadványok piacán, majd számuk egyre nagyobb mértékben növekedett meg rövid időn belül. Az OA (Open Access), vagyis nyílt hozzáférés [3] kialakulása egy hosszabb folyamat eredménye volt, ugyanakkor a ragadozó folyóiratok felismerték a piaci lehetőséget, így számuk gyors gyarapodásnak indult. E kiadványok kialakulásának hátteréről, ismertetőjegyeiről részletesen értekeztem a TMT-ben (Tudományos és Műszaki Tájékoztatás) 2019-ben megjelent tanulmányomban. [4] Ezt követően szerettem volna megismerni, hogy a hazai felsőoktatásban kutatók miként vélekednek a nyílt hozzáférésről, a ragadozó folyóiratokról, valamint a tudományterületi hasonlóságokat és eltéréseket is fel kívántam fedni. Természetesen a kutatás előtt megfogalmaztam a hipotéziseimet, melyekre szerettem volna választ kapni a munka során.

##submission.downloads##

Megjelent

2021-04-22

Hogyan kell idézni

Juhász, A., Alter, E. Tudományos láthatóság és ragadozó folyóiratok a hazai felsőoktatásban, Tudományos és Műszaki Tájékoztatás, 68(3-4), p. 156–163, 2021.

Folyóirat szám

Rovat

Cikkek