A Szovjetunió tudományos-műszaki egyesületeinek szerepe a tudományos-műszaki tájékoztatásban

Szerzők

  • Poszpelov G. Sz.
  • Stiegrád Gábor

Absztrakt

Az információs problémák megoldásának egyik fontos momentuma a társadalom olyan erőforrásainak bevonása az információs munkába, amelyeket az állami információs rendszer keretein belül nem lehet teljes egészében feltárni. A Szovjetunióban az információcsere nem formális fajtáinak szervezeti közegei a tudományos-műszaki egyesületek.
A cikk röviden ismerteti az egyesületek kialakulásának történetét, működésük jellegét és méreteit. Ezután rátér az egyesületek és a tudományos-műszaki fejlődés kapcsolatának elemzésére. A fejlődés sajátosságainak elemzése mellett, ismerteti a célokon, feladatokon és problémákon alapuló osztályozási rendszert. Példaként közli két szovjet és egy nemzetközi intézet közös kutatásának módszereit és eredményeit egy rákkutatási osztályozási rendszer felépitése terén.
Az egyesületeknek az ágazatközi információcserében betöltött szerepét bemutatva, ismerteti az egyesületeknek előadások, konferenciák, szimpóziumok szervezésében kifejtett munkáját. Leírja az egyesületek folyóiratkiadési tevékenységét, végül felsorol néhány egyéb információs feladatot, amelyeket az egyesületek önállóan vagy az illetékes állami szervekkel együtt látnak el.

##submission.downloads##

Megjelent

2018-11-23

Hogyan kell idézni

Poszpelov, G., Stiegrád, G. A Szovjetunió tudományos-műszaki egyesületeinek szerepe a tudományos-műszaki tájékoztatásban, Tudományos és Műszaki Tájékoztatás, 22(10-11), p. 717–740, 2018.

Folyóirat szám

Rovat

Cikkek