Újabb fejlemények az UBC terén

Szerzők

  • Dáczer Éva

Absztrakt

Az UEC-re, a bibliográfiai tájékoztatás világméretű rendszerének a megvalósítására azért van szükség, hogy a könyvtárak gyorsan és hatékonyan lássák el az igénylőket a szükséges információval. Ehhez tudniuk kell: mit, hol, milyen formában publikáltak. Az UBC létrejöttében, megvalósításában kimagasló szerepet játszik az UNESCO és az IFLA.
Az 1974-1975. év eseményei az UBC terén:
1974. elején UBC Office létesült a British Library Reference Division keretében, az IFLA szellemében. A hivatal tennivalóit a Szovjetunió, USA, Nyugat-Európa és a fejlődő országok képviselőiből álló Steering Committee és egy tanácsadó bizottság készíti elő.
1974. áprilisában a Deutsche Bücherei-ben konferenciát hivtak össze a szocialista országok bibliográfiai problémáinak megvitatására.
Ugyancsak 1974. áprilisában az USA-ban - a Council of Library Resources és a National Science Foundation rendezésében - konferenciát tartottak a nemzeti bibliográfiai ellenőrzés problémáiról.
1974. szeptember 23-27. között Párizsban az UNESCO kezdeményezésére egybehívott kormányközi konferencián, amelynek témája az országos dokumentációs, könyvtári és archivális infrastruktúra tervezése volt, az IFLA az UBC programjával vett részt.
1975. februárjában az IFLA pénzügyi támogatáséval a Library Association of Singapure and Malaysia rendezésében konferenciát tartottak az UBC legfontosabb délkelet-ázsiai feladatairól.
Jóllehet, a fejlett és fejlődő országok bibliográfiai problematikája eltérő színvonalú és jellegű, az UBC koncepciója a részvétel lehetőségének egyenlőségén nyugszik. Ebben a pillanatban is már többé-kevésbé adottak országonként a rendszert alkotó elemek, a nemzeti bibliográfiai kiadványok, szolgáltatások és adattárak.

##submission.downloads##

Megjelent

2018-11-19

Hogyan kell idézni

Dáczer, É Újabb fejlemények az UBC terén, Tudományos és Műszaki Tájékoztatás, 22(7-8), p. 517–524, 2018.

Folyóirat szám

Rovat

Cikkek